srijeda, 29. svibnja 2019.

Okultna spina bifida

Okultna spina bifida predstavlja skriveni oblik spine bifide. Spina bifida (SB) je naziv za rascep kičmenog stuba, zbog čega nastaje nepotpuno zatvaranje kičmene moždine. Ubraja se u defekte neuralne cevi. Kod okultne spine bifide poremećaj je vrlo blag i retko uzrokuje simptome.  

Uzrok nastanka

Nije poznat razlog nastanka okultne SB. Sigurno je da uticaja imaju nasledna genetska svojstva roditelja, a isto tako i spoljašnji faktori, kao što je manjak folne kiseline. Rizik da rode dete sa SB imaju žene koje:
  • imaju SB
  • su ranije rodile dete sa SB
  • su ranije rodile dete s nekim defektom neuralne cevi. Ove žene treba da uzimaju folnu kiselinu pre trudnoće i potrebno je planirati svaku buduću trudnoću.  

Klinička slika

Ova je anomalija prilično česta. Znakovi defekta su pojačana dlakavost iznad tog mesta, eventualno nakupljanje masnog tkiva, udubljenje kože i proširenje kapilara. Koštani defekt se nalazi na slabinskom ili lumbalnom delu kičme (L4 - S1). Poremećaj je vrlo blag i retko uzrokuje simptome. Mnogi ljudi i ne znaju da imaju ovaj poremećaj. Kasnije u životu mogu se javiti simptomi koji nastaju zbog tumora masnog tkiva, priraslica ili poremećaja razvoja kičmene moždine. Mogu se javiti smetnje u mokrenju i defekaciji i znakovi oštećenja nervnih korenova, motorike i senzibiliteta.

Dijagnoza

Dijagnoza skrivene spine bifide postavlja se na osnovu kliničkog pregleda i rendgenografije kičme, lumbalne mijelografije,  nuklearne magnetne rezonance (NMR), komjuterizovane tomografije (CT) i elektromiografije.

Lečenje

Okultna spina bifida ne zahteva lečenje, a ako postoje neurološki ispadi, indikovano je operativno neurohiruško lečenje koje obuhvata laminektomiju i presecanje tvrde membrane reuniens, čime se oslobađaju korenovi nerava i kičmena moždina.

1 komentar:

Lupus erythematodes

Lupus, sistemski eritemski lupus, ( lat . lupus erythematosus sistemicus ) , je autoimuna bolest u kojoj imuni sistem postaje hiperaktivan...