Мада је примарно коштани тумор, Јуингов сарком може да израста и из меких ткива као екстраосални Јуингов (Ewing) сарком (EES) или се може појавити као диференциранији облик познат под именом периферни примитивни неуроекодермални тумор (PPNET).
Шта је узрок Јуинговог саркома није у потпуности познато али се у бројним истраживањима као могући етиолошки фактор наводе механизми транслокација између хромозома 11 и 22, 7 и 22, 21 и 22. Полазећи од чињенице да је код Јуинговог саркома поремећене генетике у смислу промена у трансокацијама, ови тумори се разврставају у групу неуроендокриних тумора.[5]
Сви тумори из ове групе саркома по неким ауторима сврставају се у Јуингову (Ewing) породицу тумора које чине; костни и екстраосални облик Јуинговог саркома, примитивни неуроектодермални тумор и Аскин тумор (PNET зида грудног коша), јер деле реципрочну транслокацију (11;22)(q24;q12) и потичу од заједничке примордијалне ћелије. Зато они носе и општеприхваћени назив Јуинг (Ewing) фамилија тумора (енгл. Ewing sarcoma family of tumors (ESFT)).
Епидемиологија
Јуингов сарком је по учесталости јављања као други тумор коштаног ткива код деце и адолесцената и најмалигнији коштани тумор у дечјем добу.- Морбидитет
Јуингов сарком је чешћи ју другој декади живота. У 75% случајева дијагностикује се пре 20 године живота а у 90% пре 30 године.
- Полне разлике
Опстанак код локализованог тумора је 60-70% оболелих, 30% преживљавање је код болесника са метастазама у плућима, док је преживљавање мање од 10% код болесника са метастазама на другим локацијама у телу.
У питању је други по заступљености малигни тумор костију код млађих особа, са највећим морталитетом.
Nema komentara:
Objavi komentar