Према бројним истраживањима код Јуинговог саркома генетска размена између хромозома може изазвати ћелије да постану канцерогене. У већини случајева (85%) сарком је резултат транслокације између хромозома 11 и 22, који је спој EWS гена (РНА-везујућег протеина) на хромозому 22. и FLI1-гена (Friend leukemia integration 1 transcription factor), хромозома 11.
EWS и FLI1 гени функционишу као главни регулатори процеса малигне алтерације код Јуинговог саркома. Друге транслокације гена код овог тумора су на т(21;22), и т(7;22).
Ћелије Јуингов сарком позитивне су на CD99 aнтиген и MIC2 (појединачни тип-1 глукопротеина), и негативна за PTPRC (протеин тирозин фосфатазни тип рецептора).
- Патохистологија
- Локализација
Диференцијална дијагноза
Како је Јуингов сарком релативно редак, он се често не разматра у диференцијалној дијагнози све до биопсије, која открива неоплазму познату као мали округли тумор плавих ћелија. Малигнитет се обично у диференцијалној дијагнози пре биопсија не разматра. Из тог разлога, консултације са педијатријским онкологом је од великог значаја.
На Јуингов саркома у диференцијалној дијагнози треба увек посумљати уколико је пацијент старости 10-30 година и има меко ткивну или коштану неоплазму.
- Диференцијална дијагноза Јуинговог саркома, укључује
- Неорабдомиосарком меких ткива
- Дечији неуробластом
- Дечији неходџкинов лимфом
- Дечији остеомијелитис
- Дечији остеосарком
- Дечији рабдомиосарком
- Рахитис
Nema komentara:
Objavi komentar